Hallitus 2020 on järjestäytynyt

Opiskelijakunta COPSAn vuoden 2020 edustajisto piti järjestäytymiskokouksen 12.12.2019.

Hallitus järjestäytyi seuraavasti:

Puheenjohtaja: Anni Virtanen , 2. vuoden yhteisöpedagogiopiskelija

Varapuheenjohtaja: Miki Kanninen, 2. vuoden yhteisöpedagogiopiskelija

Viestintävastaava: Mari Santaniemi, 3. vuoden yhteisöpedagogiopiskelija

Hyvinvointivastaava: Daria Smigowska, 1. vuoden sosionomiopiskelija

Liikuntavastaava: Alexander Sokolov, 1. vuoden nursing-opiskelija

Tutorvastaava: Emilia Myllylä, 3. vuoden yhteisöpedagogiopiskelija

Kansainvälisyysvastaava: Adelina Chachanidze, 1. vuoden environmental chemistry and technologies -opiskelija

Tapahtumavastaava: Markku Holma, 1.  vuoden tieto- ja viestintätekniikan opiskelija

Tapahtumavastaava: Joni Kero, 3. vuoden liiketalouden opiskelija

Edustajisto 2020 on järjestäytynyt ja COPSAlle on valittu hallitus vuodelle 2020!

Opiskelijakunta COPSAn vaaleilla valittu vuoden 2020 edustajisto piti järjestäytymiskokouksensa 20.11. Edustajisto järjestäytyi seuraavasti:

Puheenjohtaja: Toni Lundell, 2. vuoden tieto- ja viestintätekniikan opiskelija

Varapuheenjohtaja: Tuukka Päivinen, 1. vuoden liiketalouden opiskelija

Edustajiston jäsenet:

Oskari Aurala, 1. vuoden tieto- ja viestintätekniikan opiskelija

Miia Huvila, 3. vuoden tieto- ja viestintätekniikan opiskelija

Mesfin Keisu, 3. vuoden yhteisöpedagogiopiskelija

Atte Lehto, 1. vuoden yhteisöpedagogiopiskelija

Heikki Lönn, 3. vuoden yhteisöpedagogiopiskelija

Jere Myllylä, 3. vuoden yhtisöpedagogiopiskelija

Sari Palosaari, 2. vuoden kemiantekniikan opiskelija

Aaron Taskinen, 3. vuoden yhteisöpedagogiopiskelija

Jenna Tuikka, 1. vuoden hoitotyön opiskelija

 

Uusi edustajisto valitsi samassa kokouksessa myös opiskelijakunta COPSAlle uuden hallituksen kaudelle 2020. Hallituksen puheenjohtajaksi nousi 2. vuoden yhteisöpedagogiopiskelija Anni Virtanen, joka on toiminut kuluvalla kaudella hallituksen jäsenenä, vastaten viestinnästä ja tapahtumista.

Hallituksen jäseniksi valittiin seuraavat henkilöt:

Adelina Chachanidze, 2. vuoden environmental chemistry-opiskelija

Markku Holma, 1. vuoden tieto- ja viestintätekniikan opiskelija

Miki Kanninen, 2. vuoden yhteisöpedagogiopiskelija

Joni Kero, 3. vuoden liiketalouden opiskelija

Emilia Myllylä, 3. vuoden yhteisöpedagogiopiskelija

Mari Santaniemi, 3. vuoden yhteisöpedagogiopiskelija

Daria Smigowska, 1. vuoden sosionomiopiskelija

Alexander Sokolov, 1. vuoden nursing-opiskelija

Hallitus järjestäytyy joulukuussa pidettävässä järjestäytymiskokouksessa, jossa hallituksen jäsenille jaetaan vastuualueet.

 

 

Edustajistovaalin tulos 2019

Sijoitus Vertausluku Ehdokkaan nro Ehdokkaan nimi Koulutusala Lista Listan äänimäärä Ehdokkaan äänimäärä Status
1 63 11 Toni Lundell Tieto- ja viestintätekniikka Insinöörit 63 30 Valitaan
2 37 2 Mesfin Keisu Yhteisöpedagogi Helmipojat 37 15 Valitaan
3 31,5 13 Oskari Aurala Tieto- ja viestintätekniikka Insinöörit 63 13 Valitaan
4 28 6 Tuukka Päivinen Liiketalous Sitoutumaton Tuukka Päivinen 28 28 Valitaan
5 25 10 Jenna Tuikka Sairaanhoitotyö Sitoutumaton Jenna Tuikka 25 25 Valitaan
6 21 14 Sari Palosaari Kemiantekniikka Insinöörit 63 12 Valitaan
7 18,5 3 Heikki Lönn Yhteisöpedagogi Helmipojat 37 10 Valitaan
8 18 7 Atte Lehto Yhteisöpedagogi Sitoutumaton Atte Lehto 18 18 Valitaan
9 15,75 12 Miia Huvila Tieto- ja viestintätekniikka Insinöörit 63 8 Valitaan
10 12,3333 5 Aaron Taskinen Yhteisöpedagogi Helmipojat 37 7 Valitaan
11 9,25 4 Jere Myllylä Yhteisöpedagogi Helmipojat 37 5 Valitaan
12 8 9 Mikael Suikkanen Yhteisöpedagogi Sitoutumaton Mikael Suikkanen 8 8 Varalla
13 7 8 Juuli Jelekäinen Yhteisöpedagogi Sitoutumaton Juuli Jelekäinen 7 7 Varalla

Ääniä vaalissa annettiin yhteensä 186 kappaletta ja äänestysprosentti oli 15,97.