Tutorointi

MITÄ TUTORIN TEHTÄVIIN KUULUU?

Kuvaesitys vaatii JavaScriptin.

Tutor on apuna opiskelutaipaleensa aloittaville uusille opiskelijoille. Tutor auttaa uutta opiskelijaa perehtymään talon tapoihin, tutustumaan kanssaopiskelijoihin sekä uuteen opiskelukaupunkiin.

Ammattikorkeakoulussamme tutorointia toteutetaan seuraavanlaisesti:

  • Vertaistutor tutoroi aloittavia tutkinto-opiskelijoita ensimmäisenä lukuvuonna. Toimintakielenä on joko suomi tai englanti, riippuen tutoroitavan ryhmän koulutusohjelmasta.
  • Vaihtari/Kv-tutor tutoroi Suomeen tulevia vaihto-opiskelijoita, perehdyttäen heitä suomen kulttuuriin sekä opiskeluun ammattikorkeakoulussamme. Toimintakielenä on englanti.

 KUINKA VOIN HAKEA TUTORTOIMINTAAN MUKAAN?

Tutoriksi voi hakea kuka tahansa Centria-ammattikorkeakoulun opiskelija. Tutorhaku alkaa yleensä joulukuussa ja opiskelijoille lähetetään sähköpostia, kun haku on alkanut.

COPSA järjestää uusille tutoreille koulutuksen tehtäviin joka kevät. Koulutus sisältää kaksi paikkakuntakohtaista koulutuspäivää ja yhden viikonloppukoulutuksen, joka on yhteinen kaikille uusille tutoreille.

Tutorina toimimisesta saat opintopisteiden lisäksi esiintymiskokemusta, kehität tiimityöskentelytaitojasi, tapaat uusia ihmisiä ja koet unohtumattomia hetkiä. Tutoriksi voit hakea aina loppuvuodesta käynnistyvässä tutorhaussa. Saat sähköpostiisi hakuohjeet tutorhaun lähetessä. Lisätietoja saat meiltä COPSAsta.

 

Lukuvuoden 2018-2019 tutorit Centria-ammattikorkeakoulussa:

Liiketalous

 Hoitotyö

Päivi Häikiö

Jenna Kallunki

Heidi Mustikkamaa

Mari Santaniemi

Heidi Sirén

Antti Suortamo

Joakim Övermark

PIETARSAARI:

Lotta Naukkarinen

 paivi.haikio@centria.fi

jenna.kallunki@centria.fi

heidi.mustikkamaa@centria.fi

mari.santaniemi@centria.fi

heidi.siren@centria.fi

antti.suortamo@centria.fi

joakim.overmark@centria.fi

 

lotta.naukkarinen@centria.fi

 Jenna Hakala

Kilian Hamberg

Julia Hirvi

Amanda Kivelä

Janette Niemelä

Johannes Pörhö

Kyösti Rehunen

 

jenna.hakala@centria.fi

kilian.hamberg2@centria.fi

julia.hirvi@centria.fi

amanda.kivela@centria.fi

janette.niemela@centria.fi

johannes.porho@centria.fi

kyosti.rehunen@centria.fi

 

 Kemiantekniikka

 Tuotantotalous

Jermu Jakola

Santeri Jetsu

 jermu.jakola@centria.fi

santeri.jetsu@centria.fi

 Laura Hurmerinta

Sanna Ikonen

laura.hurmerinta@centria.fi

sanna.ikonen@centria.fi

 Tieto- ja viestintätekniikka

 Musiikki

 Miia Huvila  miia.huvila2@centria.fi  Oona Väisänen

Roosa Öhman

 oona.vaisanen@centria.fi

roosa.ohman@centria.fi

 

 Sosionomi

 Yhteisöpedagogi

 Sannamari Haapoja

Vilma Karhunmaa

Saku Piispanen

Ada Skytte

YLIVIESKA:

Sanna Syrjälä

 sannamari.haapoja@centria.fi

vilma.karhunmaa@centria.fi

saku.piispanen@centria.fi

ada.skytte@centria.fi

 

sanna.syrjala@centria.fi

 Joni Kinnunen

Kreeta Käkilehto

Emilia Myllylä

Tuukka Salo

 joni.kinnunen@centria.fi

kreeta.kakilehto@centria.fi

emilia.myllyla@centria.fi

tuukka.salo@centria.fi

Environmental chemistry

Nursing

 Indira Altynbekova indira.altynbekova@centria.fi  Huyen Dao Nguyen huyen.daonguyen@centria.fi

 Business Managament

 Information technology

 Comfort Akinbola

Linh le

comfort.akinbola@centria.fi

linh.le2@centria.fi

 Vincent Limo

Khanh Van

 vincent.limo@centria.fi

khanh.van@centria.fi

 

Vaihtaritutorit

 Sankalpa Neupane

Janak Pandey

Sonja Rajic

Noora Saarikettu

Amir Zafri

 

sankalpa.neupane@centria.fi

janak.pandey@centria.fi

sonja.rajic@centria.fi

noora.saarikettu@centria.fi

amir.azwa@centria.fi